Podaruj swojemu psu odrobinę cienia

2014-07-28 09:59:03 (ost. akt: 2014-07-28 10:03:40)Podczas upałów powinniśmy dbać odpowiednio nie tylko o siebie, ale również o swoje zwierzęta. Co więc robić, aby nasz pupil nie doznał udaru cieplnego...

Podaruj swojemu psu odrobinę cienia

Fot. Grzegorz CzykwinZwierzęciu należy przede wszystkim zapewnić dostęp do świeżej wody oraz możliwość schronienia się w cieniu. Na pewno nie należy zostawiać psa w zamkniętym samochodzie, wystawionym na działanie promieni słońca.

Wysokie temperatury są zagrożeniem dla szczeniąt, zwierząt starszych oraz chorych. Na przegrzanie narażone są również psy ras krótkoczaszkowych takich, jak pekińczyki, buldogi, mopsy czy boksery.

To one źle znoszą długie, letnie podróże i w związku z tym powinny być pod szczególną opieką. U wymienionych ras, ze względu na specyficzne cechy anatomiczne może bowiem częściej wystąpić udar cieplny lub przegrzanie.

Objawy przegrzania to m.in. obrzęknięte z widocznymi naczyniami krwionośnymi spojówki oraz krótki i zarazem szybki oddech. Obniża się wówczas ciśnienie krwi, zwierzęta mogą wymiotować oraz mieć biegunkę. Jak wówczas postępować z takim psem? 


Należy go przenieść do chłodnego i zacienionego miejsca, aby obniżyć temperaturę jego ciała. Można również zanurzyć zwierzę w chłodnej wodzie. Uważać należy jednak, aby zwierzę z kolei się nie wychłodziło. 
Lepiej jednak zapobiegać takim sytuacjom zawczasu.

Dlatego podróżując ze zwierzęciem zawsze należy mieć przy sobie butelkę zimnej wody oraz ręcznik, który można będzie zamoczyć i otulić nim zwierzę. Przydatny będzie również spray aby co jakiś czas spryskiwać nim naszego pupila.

woj 


Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB