Przetrwać w lesie...

2014-07-11 14:33:58 (ost. akt: 2014-07-11 14:37:13)Spotkanie niedźwiedzia w górach czy chociażby żmii zygzakowatej podczas leśnej wyprawy na Mazurach to rzadkość. Takie sytuacje jednak się zdarzają i warto wiedzieć, co robić w takim przypadku.

Przetrwać w lesie...

Fot. FotoliaStanięcie oko w oko z dużym drapieżnikiem w lesie, takim jak ryś, wilk, czy niedźwiedź to dla niektórych marzenie życia. Większość osób jednak nie chciałaby znaleźć się w takiej sytuacji z obawy przed nieznanym. Ale co wówczas, jeżeli do takiego spotkania by doszło? Warto przestrzegać pewnych zasad, aby taka przygoda okazała się bezpieczna zarówno dla turysty, jak i samego zwierzęcia.Zachować ciszęNa obszarze, gdzie mogą występować drapieżniki należy zachować ciszę i spokój. Może to banalne, ale słuchanie głośnej muzyki i robienie hałasu przepłasza przyzwyczajone do ciszy zwierzęta. Sytuacje takie są szczególnie niebezpieczne dla samic mających młode, które mogą opuścić potomstwo, albo stanąć w jego obronie. Nie wpuszczać psa do lasuW lasach, gdzie żyją drapieżniki swobodne puszczanie psa może się źle skończyć przede wszystkim dla twojego pupila. Dzikie zwierzęta nie będą go traktowały przyjaźnie, tylko jako potencjalnego agresora, który będzie dla nich rywalem w walce o pokarm i teren. Zresztą puszczanie luzem psa w lesie jest w Polsce zakazane.

Uwaga na drodzeJeżeli przez leśne okolice przemieszczasz się samochodem musisz zachować wyjątkową ostrożność. Dla zwierzęcia, które chce pokonać drogę, pędzący samochód może okazać się wyrokiem śmierci. Dla nas, jak i pasażerów również może okazać się bardzo niebezpieczne. Chociażby w naszym regionie dochodzi do potrąceń łosi, a to zwierzę może ważyć nawet 700 kg.Żmija zygzakowataTo jedyny jadowity gad żyjący na terenie naszego kraju. Ma charakterystyczną zygzakowatą wstęgę biegnącą przez długość grzbietu. Można ją spotkać w lesie, ale również w sadach czy ogrodach oraz na rzadko uczęszczanych ścieżkach. Po jej ukąszeniu na skórze pozostają dwie charakterystyczne rany po zębach jadowych. Wówczas należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem. 
Podczas wędrówek należy pamiętać, aby nosić odpowiednie buty oraz nie siadać na trawie, nie sprawdzając uprzednio danego miejsca.Uwaga na niedźwiedziaJeżeli podczas wysokogórskiej wycieczki zobaczysz niedźwiedzia, pod żadnym pozorem nie zbliżaj się do niego. Po cichu i ze spokojem oddal się od niego, zresztą on postąpi podobne i często nawet go nie zauważysz. Tylko 6 proc. ze znanych przypadków spotkania tego zwierzęcia z człowiekiem zakończyło się jego agresywnym zachowaniem i warto dodać, że wszystkie były sprowokowane przez człowieka. 

woj Źródło: Gazeta Olsztyńska

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB