Świat się kręci wokół piłki

2014-07-07 10:24:19 (ost. akt: 2014-07-07 10:28:45)

Po raz kolejny, jak co cztery lata, świat kręci się wokół piłki. Piłki nożnej, która swoją magią przyciąga przed telewizory miliony osób.

Świat się kręci wokół piłki

Fot. Grzegorz CzykwinMożna nie być wielkim fanem piłki nożnej, warto jednak zobaczyć nawet kilka meczów, które są rozgrywane podczas brazylijskiego mundialu. Od czego się jednak zaczęła piłkarska gorączka? Gdzie należy szukać jej źródeł?Piłkę kopano sporadycznieOtóż początków piłki nożnej można doszukiwać się w popularnych w różnych cywilizacjach zabawach z piłką. I tak starożytni Rzymianie grali w harpastum wywodzące się od greckiej gry episkyros i rozpowszechnili ją na terenie swojego imperium. Ich piłki zwane follis były napełniane powietrzem. W piłkę grali także Eskimosi, Indianie, Maorysi oraz Aborygeni. 
W średniowiecznej Europie w piłkę grano we Włoszech, Francji oraz na Wyspach Brytyjskich. Piłki przenoszono wówczas w rękach, a kopano tylko sporadycznie. Grano na uliczkach miast, a sport ten cechował się dużą brutalnością. Każda z drużyn mogła liczyć nawet kilkuset zawodników. To dlatego zakazywano w nią grać edyktami królewskimi czy kościelnymi.Reguły ustalono w CambridgeDzisiejsza odmiana futbolu powstała na Wyspach Brytyjskich w XIX wieku. Wówczas spisano jej reguły. Z miast zmagania przeniosły się wówczas na okoliczne place i łąki, a rozwój kolei sprawił, że rywalizować ze sobą mogły drużyny z odległych miast. Te ustalano przed konkretnymi spotkaniami. 
Do spisania reguł doszło dopiero w Cambridge w 1848 roku. W tym okresie ostatecznie piłka nożna oddzieliła się od rugby. Reguły ustalone w Cambridge faworyzowały właśnie kopanie piłki, a nie jej przenoszenie. Później na taktykę gry wpłynęli chociażby Szkoci, rozwijając ją podaniami. Przez kolejne dziesięciolecia określono, czym jest rzut rożny, wolny czy z autu. Dla przykładu w 1902 roku wprowadzono pole karne, a od 1958 roku dopuszczono możliwość przeprowadzania zmian na boisku. Czujniki zainstalowane w piłceMundial w Brazylii również jest przełomowy, jeżeli chodzi o wprowadzenie zmian. Mowa o technologii Goal Control-4D. Otóż, podczas mistrzostw został prowadzony system tzw. sokolego oka, który polega na śledzeniu piłki przez kamery ustawione na stadionie. Dzieje się to za pomocą czujników zainstalowanych w piłce. Kamery monitorują piłkę, a czujniki wykrywają moment, kiedy przekroczy ona linie bramkową. Założeniem systemu jest to, aby uniknąć sytuacji kontrowersyjnych, kiedy bramka padła, a sędzia jej nie uznał, bo nie zauważył… 


Źródło: Gazeta Olsztyńska

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB