Turystyczny savoir vivre

2014-07-02 15:08:10 (ost. akt: 2014-07-02 15:10:08)

Zasady dobrego wychowania powinny obowiązywać wszędzie, a szczególnie w gościach. Jak więc zachować się na zagranicznej wycieczce i nie popełnić gafy? 

Przygotowując się do podróży pamiętamy o wielu sprawach, ale czasami zapominamy o najważniejszym...

Turystyczny savoir vivre

Fot. Fotolia


Dobre wychowanie obowiązuje wszędzie, od Portugalii po Kamczatkę. Są jednak zasady, które warto poznać udając się do konkretnego kraju, bo może być nieprzyjemnie zaskoczeni. Oto kilka przykładów. 


Dla wielu Afrykańczyków dotrzymanie umówionej godziny jest czymś zupełnie abstrakcyjnym. Tam, w odróżnieniu od kultury zachodniej ludzie żyją poza czasem, a brak pospiechu jest rzeczą naturalną. Należy pamiętać, że tu nerwami i złością niczego się nie załatwi, a podniesienie na kogoś głosu tylko dlatego, że się spóźnił, będzie odebrane jako złe zachowanie. 


Kolejną sprawą jest choćby targowanie się. W krajach wschodu to normalka. Jeżeli nie będziesz się targował, może być to uznane za zniewagę. Warto więc przygotować się na taką ewentualność, aby nie urazić tubylców, a i w naszej kieszeni zostanie więcej... 


I na koniec coś dla zakochanych. W krajach muzułmańskich oraz tam, gdzie religią panującą jest hinduizm, nie powinno się publicznie okazywać uczuć. Przytulanie się lub pocałunki na ulicy, nawet w policzek mogą być tam delikatnie mówiąc — źle odebrane.

woj

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB