Odrzutowiec Hondy wzbił się w przestworza

2014-07-01 10:03:31 (ost. akt: 2014-07-01 10:09:17)

Pierwszy seryjny odrzutowiec HondaJet wystartował z płyty międzynarodowego portu lotniczego Piedmont Triad. W czasie trwającego 84 minuty lotu, samolot wzbił się na wysokość 15 500 stóp i osiągnął prędkość maksymalną 348 węzłów.

Odrzutowiec Hondy wzbił się w przestworza

Fot. HondaEgzemplarz odrzutowca HondaJet odbył wstępny lot testowy. Najnowsze badania przeprowadzone w siedzibie głównej firmy w Greensboro w Karolinie Północnej są kolejnym ważnym krokiem w kierunku uzyskania certyfikatu Federalnej Administracji Lotnictwa FAA i wprowadzenia samolotu do sprzedaży w 2015 roku.— Lot testowy wersji produkcyjnej przybliża nas do dostarczenia gotowego egzemplarza pierwszemu klientowi — powiedział Michimasa Fujino, prezes i dyrektor zarządzający Honda Aircraft Company. — Dziś wkroczyliśmy w kulminacyjną fazę tego zakrojonego na szeroką skalę projektu, którego celem jest wprowadzenie na rynek najbardziej zaawansowanego lekkiego odrzutowca w historii.Pierwszy seryjny odrzutowiec HondaJet wystartował z płyty międzynarodowego portu lotniczego Piedmont Triad. W czasie trwającego 84 minuty lotu, samolot wzbił się na wysokość 15 500 stóp i osiągnął prędkość maksymalną 348 węzłów (niemal 640 km/h).
Po wylądowaniu, załogę powitało ponad tysiąc członków zespołu Honda Aircraft, którzy zebrali się, aby uczcić to wydarzenie.HondaJet będzie certyfikowana do obsługi przez jednego pilota. Samolot napędzany jest przez dwa bardzo oszczędne silniki turboodrzutowe GE Honda HF120 i został wyposażony w najbardziej zaawansowany system awioniki. Składa się on między innymi z trzech panoramicznych 14-calowych monitorów i dwóch mniejszych dotykowych ekranów funkcyjnych. Obecnie samolot jest oferowany w sprzedaży w Ameryce Północnej i w Europie. 
HondaJet jest pierwszym komercyjnym samolotem zbudowanym przez Hondę. 

Źródło: Honda

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB