PIERWSZE TESTOWE E-PODRĘCZNIKI

2014-06-30 10:28:45 (ost. akt: 2014-06-30 10:33:27)

Kompletne e-podręczniki do informatyki i matematyki zaprezentowano na Politechnice Łódzkiej. Są to dwa pierwsze publicznie dostępne e-podręczniki przygotowane w ramach rządowego programu "Cyfrowa szkoła".PIERWSZE TESTOWE E-PODRĘCZNIKI

Fot. Paweł BerkolecPrzygotowany został e-podręcznik do zajęć komputerowych dla uczniów IV klasy szkoły podstawowej. Pierwszy testowy e-podręcznik składa się z rozdziałów głównych, odpowiadających ogólnym tematom podstawy programowej. Rozdziały te obejmują zamknięty obszar treściowy (moduł) dotyczący, np. edycji tekstu, tworzenia i przetwarzania grafiki komputerowej czy też wykorzystania usług internetowych.E-podręcznik ma jednolitą strukturę, składa się ze wstępu, treści głównej oraz słowniczka i zadań. We wstępie określone są założone cele edukacyjne, w słowniczku wyjaśnienie nieznanych uczniom pojęć, zaś w zadaniach zostały ukryte przykłady do pracy samodzielnej w domu bądź podczas zajęć lekcyjnych.

E-podręcznik do zajęć komputerowych został wzbogacony o zadania interaktywne, barwne ilustracje, pokazy slajdów oraz filmy. Prezentowane treści będą rozwijane spiralnie w podręcznikach dla klas starszych.Ponadto zaprezentowany został pierwszy testowy e-podręcznik do matematyki przeznaczony dla klasy pierwszej liceum i technikum. Zawiera on 5 rozdziałów: ogólne wprowadzenie, funkcja liniowa, liczby, trygonometria i podstawy geometrii. Każde wprowadzone pojęcie ilustrowane jest elementem multimedialnym. E-podręcznik zawiera dużą liczbę zadań interaktywnych oraz zadania generatorowe.Przedstawiono również pierwsze wersje aplikacji mobilnych na systemy operacyjne Android, iOS oraz Windows Phone/8, które pozwolą uczniom i nauczycielom na dynamiczne pobieranie lokalnie oraz synchronizację treści edukacyjnych z platformy www.epodreczniki.pl w sytuacji, kiedy użytkownik będzie miał problemy z dostępem do Internetu.

Dodatkowo treści pierwszego e-podręcznika z matematyki po raz pierwszy w Polsce udostępnione zostały na jednym z najpopularniejszych kanałów edukacyjnych na świecie iTunes.E-podręczniki opracowywane są od podstaw przez multikompetencyjne zespoły autorskie, w skład których wchodzą profesorowie uczelni partnerskich, metodycy, redaktorzy, nauczyciele, uczniowie będący przedstawicielami wszystkich objętych projektem etapów edukacyjnych.


Prezentowane e-podręczniki zostały udostępnione na platformie www.epodreczniki.pl. Źródło: Departament Informacji i Promocji
Ministerstwo Edukacji Narodowej


Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB