Dobroczynne skutki jady wierzchem

2014-06-20 11:50:04 (ost. akt: 2014-06-20 11:51:55)

To chyba najpiękniejsze zwierzę służy człowiekowi od tysięcy lat, a jego lecznicze działanie na nasze zdrowie znane było już w starożytności.

Dobroczynne skutki jady wierzchem

Fot. Fotolia

Terapia z koniem zwana hipoterapią to jeden z elementów rehabilitacji leczniczej, którego celem jest przywrócenie pacjentowi sprawności fizycznej, jak i psychicznej, w możliwym do osiągnięcia zakresie. Każda osoba niepełnosprawna, cierpiąca na jakiekolwiek zaburzenia lub chorobę może podczas kontaktu z koniem odnieść korzyści.

Konie stosowane w hipoterapii powinny być specjalnie dobrane i mieć pożądane cechy takie jak posłuszeństwo oraz łagodność. Powinny mieć również odpowiednią budowę oraz wiek, najlepiej powyżej pięciu lat. Wielkość jego musi umożliwiać skuteczną asekurację i harmonizować z wielkością pacjenta. Jego chód natomiast powinien być rytmiczny i zarazem elastyczny.Dlaczego?

Jednym z głównych celów hipoterapii jest przekazywanie wzorca chodu. Jest to niezastąpione dla dzieci chodzących nieprawidłowo lub uczących się chodzić.
Kontakt z koniem ma dobroczynne działanie podczas zajęć z dziećmi autystycznymi. Okazuje się bowiem, że osoby autystyczne, jak i konie wykazują wiele podobieństw w reagowaniu, postrzeganiu oraz porozumiewaniu się.

Jazda konna koryguje postawę ciała. Otóż konieczność utrzymania prawidłowego dosiadu zmusza jeźdźca do ciągłego prostowania się. Poprawiają się wówczas mięśnie grzbietu, brzucha i obręczy biodrowej. Dzięki wzmocnieniu mięśni kształtuje się nowa, prawidłowa postawa ciała. Kontakt z koniem pobudza również zmysły. Jego sierść, grzywa, kształt, parskanie, odgłos kopyt i zapach wpływają dobroczynnie na pacjenta.

W naszym kraju jedną z najpopularniejszych ras koni używanych do hipoterapii są między innymi konie huculskie. Dobre do tego są również wyselekcjonowane koniki polskie, ślązaki czy szetlandy. Do hipoterapii nadają się również zwierzęta, które są wynikiem krzyżówek z udziałem kucy, bez względu na rasę. Bywa, że do hipoterapii wlicza się terapię na ośle, zwaną onoterapią.

Co daje hipoterapia?


- niezastąpiony kontakt z przyrodą
- koryguję postawę ciała
- reguluje napięcie mięśniowe
- stymuluje czucie powierzchniowe
- pomaga utrzymać równowagę
- zmniejsza zaburzenia emocjonalne

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. HIHIHI #1423501 | 80.50.*.* 23 cze 2014 12:58

    Co to jest "jada wierzchem"?

    ! - + odpowiedz na ten komentarz