Most króla Zygmunta

2014-06-17 13:57:28 (ost. akt: 2014-06-17 14:00:46)

Most miał około pół kilometra długości i sześć metrów szerokości. Oparto go na 18 podporach, zabezpieczonych przed działaniem kry potężnymi izbicami. Posadowiono go na palach dębowych, które wbijano w dno rzeki za pomocą kafarów dębowych okutych żelazem. Były tak ciężkie, że do ich podnoszenia potrzeba było stu mężczyzn…

Most króla Zygmunta

Źródło: Wikipedia

Budowę pierwszego mostu na Wiśle w Warszawie rozpoczęto 25 czerwca 1567 roku, a zakończono w 1573 roku. Zaprojektował go Erazm z Zakroczymia, który z pochodzenia był najprawdopodobniej Włochem. Według zachowanych źródeł jego nazwisko brzmiało Ciotto, stąd niektórzy wnioskują, że być może chodzi tu o zniekształcone nazwisko Giotto. Nazwisko to nosił ród słynnych mistrzów z Florencji. Wyjątkowe rozwiązanie konstrukcyjne mostu, jak na ówczesne czasy, potwierdza tę hipotezę. Zresztą Włochy przodowały pod względem budowy mostów w całej Europie.

Koszt budowy był jak na czasy Odrodzenia ogromny, bo około 100 tys. czerwonych złotych. Mimo takiej sumy za przejazd przez niego nie pobierano opłat. W jego konstrukcji zastosowano układ wieszarowy, stanowiący wówczas nowinkę techniczną. Most, który otwarto 5 kwietnia 1573 roku, wywarł wielkie wrażenie na współczesnych. Niemiecki podróżnik Georg Braun, tak o nim napisał: „…Zygmunt August zbudował na Wiśle most drewniany, długi stóp 1150, który tak długością, jak i wspaniałością widoku w całej Europie nie miał sobie równego, podziw powszechny wywołując …”.

Most był uważany za dzieło sztuki inżynierskiej polskiego Odrodzenia. Niestety, przetrwał zaledwie kilka lat. Wisła okazała się za trudna do ujarzmienia. Odbudowany przez Stefana Batorego przetrwał do początku XVII wieku, kiedy to powtórnie zniosła go rzeka. Po tym czasie nie było stałego mostu w Warszawie, aż do momentu wybudowania mostu Kierbedzia w 1864 roku.
Źródło: Bolesław Orłowski, Poczet polskich pionierów techniki, Warszawa 1974.

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB