Tatuaż do Europy przywiózł James Cook

2014-06-09 11:06:35 (ost. akt: 2014-06-09 11:08:21)

Kiedyś wykonanie tatuażu było sprawą bolesną. Zdarzało się, że podczas niego ludzie umierali, a do jego wykonania używano chociażby prochu strzelniczego. Rewolucja, która przyszła wraz z maszynką elektryczną zmieniła ten stan rzeczy.

Tatuaż do Europy przywiózł James Cook

Tatuaż moko Fot. Wikipedia

Dziś zdarzają się jedynie omdlenia. 

Tatuaż był nieodłącznym elementem obrzędów rytualnych w plemionach pierwotnych. Najczęściej swoje ciała tatuowali wodzowie. Ta form ozdabiania swojego ciała popularna była między innymi w kulturach polinezyjskich. Znane są maoryskie tatuaże twarzy, zwane moko. Tatuowali się Celtowie oraz Wikingowie.Przez wieki tatuaże nosili przedstawiciele świata przestępczego, marynarze lub panie lekkich obyczajów. Ten stan rzeczy zmienił angielski podróżnik James Cook, który ideę tatuażu przywiózł z Antypodów. I tak w XVIII wieku tatuować zaczęli się również ludzie z wyższych sfer. 

Dziś tatuaże robią sobie przedstawiciele różnych zawodów, a powodów jest tyle, ilu jest ludzi.

Co ciekawe, po okresem fascynacji kolorowymi, cieniowanymi tatuażami, coraz więcej osób decyduje się na tatuaże XIX-wieczne. Chodzi o stary, oldskulowy bandycki czy więzienny tatuaż, który nie ma konotacji przestępczych. Charakteryzuje się on grubymi konturami, ubogą kolorystyką oraz brakiem cieniowania, bo do jego tworzenia używane są tylko podstawowe barwy. Czy tatuaż jest tylko ozdobą? Na pewno wiele osób tak je postrzega i tatuuje się głównie z przyczyn estetycznych. Podoba im się dany wzór i już. Nie patrzą czy dany tatuaż ma znaczenie czy go nie ma. To, co było symbolem we wspomnianym XIX wieku, dziś nie ma głębszej treści. Kiedyś wytatuowany motyl oznaczał, że dana osoba przebywała w więzieniu na Mokotowie…, a dziś tatuuje go sobie wiele kobiet. Decyzji o zrobieniu tatuażu nie można podejmować pod wpływem emocji lub panującej mody, bo to nie makijaż, ale "stały element" naszego wizerunku. To dlatego decyzję o zrobieniu tatuażu mogą podejmować jedynie osoby pełnoletnie. Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB