Matura, a co dalej?

2014-05-23 10:19:05 (ost. akt: 2014-05-23 10:19:10)

Egzaminy maturalne będą trwały do końca maja, a co potem?Matura, a co dalej?

Fot. Fotolia

Wielu abiturientów będzie czekało w napięciu na wyniki egzaminów, które zostaną ogłoszone 27 czerwca. Niektórzy będą przygotowywali się do egzaminów wstępnych, a jeszcze inni nadal będą szukali swojej drogi życia... Podróże kształcą wykształconychJeszcze kilkanaście lat temu po egzaminach maturalnych wybierało się studia, bądź jakąś szkołę policealną i już. Dziś sprawa nie jest taka oczywista. Jedni zapewne pójdą na studia dzienne, drudzy natomiast udadzą się do firm i różnych instytucji się w poszukiwaniu pracy. Rośnie jednak grupa osób kończących licea lub technika, którzy po zdaniu matury dają sobie czas na przemyślenia. Pakują walizki i wyjeżdżają. Postępują według starej jak świat maksymy "podróże kształcą". 
Jeden ze znanych polskich podróżników powiedział kiedyś, że podróże kształcą, ale... wykształconych. I na pewno miał rację. Bo co to za podróż, kiedy nie jesteśmy do niej przygotowani. 
Podjęcie wyzwania związanego z podróżą w dalekie kraje i to na własną rękę niesie ze sobą wiele niepewności, ale z drugiej strony jest prawdziwą szkołą życia. Często trzeba liczyć na uśmiech losu i pomocną dłoń napotkanych osób. W ten sposób można poznać inne kultury, innych ludzi oraz siebie samego. Przecież w trudnych sytuacjach szlifujemy swój charakter.

Kierunki humanistyczne czy techniczne Największa grupa maturzystów zdecyduje się na studia. Jakie jednak wybrać, aby mieć szansę na dobrze płatna pracę? Jeżeli chodzi o konkretne kierunki, największe szanse na pracę po studiach mają absolwenci medycyny, budownictwa oraz architektury. 
Stu procentowej gwarancji pracy nie dają jednak zarówno kierunki humanistyczne, jak i popularniejsze w ostatnich latach kierunki techniczne. Wskaźnik zatrudnienia wśród absolwentów szkół wyższych wciąż jest bardzo wysoki i to niezależnie od kierunku. Specjaliści twierdzą nawet, że kierunki społeczne za kilka lat znów będą miały się dobrze, pod warunkiem jednak udoskonalania programów studiów. Twierdzą oni, że dzisiaj studia, jak i wykształcenie są jedynie bazą. Aby mieć szansę na dobrą pracę trzeba połączyć je z kompetencjami i umiejętnościami. Kompetencje to cechy charakteru, które mają istotne znaczenie w przyszłej pracy zawodowej, a umiejętności to konkretne rzeczy, które potrafimy zrobić. Dwa w jednym czyli studia za granicąA może połączyć wyjazd za granicę ze studiami. Opcja dwa w jednym zyskuje coraz więcej zwolenników. Dlaczego? Poznajemy inną kulturę, ciekawych ludzi, obcy język, a do tego studiujemy. Ten wybór wydaje się być najciekawszy ze wszystkich dla człowieka wchodzącego w dorosłe życie. Trzeba jednak znać dobrze język angielski lub kraju do którego zamierzamy wyjechać. Istotne jest również nasze świadectwo ukończenia szkoły oraz wyniki z egzaminów. Zdaniem ekspertów studia za granicą to doskonała przepustka do przyszłej kariery. Jest wiele organizacji oraz programów, które taki wyjazd umożliwiają.Połączyć naukę z praktyką Co z tymi, którzy nie będą studiować, ani nie mają zamiaru pakować walizek, aby wyjechać za granicę? A może udać się do szkoły policealnej, aby zdobyć konkretny fach? Niektórzy specjaliści twierdzą, że nie jest istotne to, na jakim poziomie kończymy, ale to, jaki zawód wybierzemy. Wybranie pierwszych, lepszych studiów nie ma sensu. Przekonały się o tym te osoby, które w ostatnich latach zasiliły rzesze bezrobotnych lub musiały podjąć pracę nieodpowiednią do wykształcenia. Nie każdy musi skończyć studia, aby znaleźć dobrze płatną pracę. Dziś umiejętność łączenia nauki z praktyką często daje dużo większe możliwości na rynku pracy niż studia.

woj 


Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Oleneczka #1404505 | 176.221.*.* 27 maj 2014 15:43

    Ja również jestem zdania, że żaden kierunek nie dane 100% pewności znalezienia pracy w przyszłości ... Niby bardziej przyszłościowe są kierunki techniczne ale przecież nie każdy się do nich nadaje. Ja na przykład nie wyobrażam sobie studiowania na politechnice ponieważ wiem, że nie poradziłabym sobie. Z drugiej strony chciałabym w przyszłości pracować pośród ludzi, pomagać - właśnie taka praca marzy mi się. W tym roku wybieram się na pedagogikę ale o nowej specjalizacji czyli na gerontologię. Ciągle pisze się, że społeczeństwo się starzeje tak więc w przyszłości będzie powstawało wiele ośrodków pomocy dla starszych ludzi gdzie na pewno będzie można podjąć ciekawą pracę. Oczywiście studia na tym kierunku będą wiązały się dla mnie z przeprowadzką do innego miasta (kierunek jest dostępny wyłącznie na Wyższej Szkole Nauk Humanistycznych i Dziennikarstwa w Poznaniu) ale myślę, że warto ;)

    ! - + odpowiedz na ten komentarz