O tym mówią stare księgi... Cenne rady dla sąsiada i nie tylko...

2014-05-19 10:56:46 (ost. akt: 2014-05-19 10:58:48)

Jak zachowywać się będąc gospodarzem, a jak będąc wójtem? Czy cenne rady z XIX wieku są aktualne również dziś?

O tym mówią stare księgi...
Cenne rady dla sąsiada i nie tylko...

Fot. Fotolia

Jesteś gospodarzem?


Nie trwoń ani grosza, nie mówię już na złe, ale na niepotrzebne wydatki. Unikaj takich schadzek po szynkach, na targach i jarmarkach, gdzie tracisz nie tylko czas i zdrowie ze szkodą duszy twojej, ale w dodatku i grosz krwawo zarobioną pracą! Częstujesz bez potrzeby kumów i kumoszki, a tymczasem w domu niedostatek i nędza!

Dawaj zawsze dobry przykład z siebie, bo za przykładem gospodarza pójdzie cały dom. Jaki pan, taki kram, mówi przysłowie. Jakiem czołem możesz domagać się tego, czego sam nie czynisz? Staraj się aby innym było dobrze z tobą a i tobie będzie dobrze z innymi.

Jesteś gospodynią?


Nie trać drogiego czasu na próżnych gawędach i plotkach, ale ochoczo i żwawo zabierz się do pracy, czy to w domu, czy za domem. Kto chce, znajdzie zawsze co do roboty. I sama pracuj i dozoruj, aby drudzy nie próżnowali! Wszędzie przyświecaj dobrym przykładem.

Jesteś sąsiadem?


Żyj ze wszystkimi w zgodzie, jak brat z bratem. Oto jak bywa: Kura przez płot przeleci, a gospodyni z gospodynią ledwie sobie oczu nie wydrapią! Przejdzie ciele do twojej zagrody, a gospodarz na gospodarza obces z kijem leci! Ach stój, zastanów się, czyż to warto tego? Masz szkodę? Po sąsiedzku się rozmów i po bratersku się zgódź!

Nie prawuj się o najmniejszy kawałek łąki albo pola, bo zwykle te procesa więcej kosztują niż rzecz warta, a wygrawszy sprawę, więcej stracisz jak zyskasz.

Jesteś wójtem lub jakim innym urzędnikiem gminy?


Do ciebie należy, aby pokój i porządek był zachowany we wiosce, bo na to masz władzę sobie daną. Porządek zewnętrzny i wewnętrzny. Co do pierwszego: aby drogi były przystępne, naprawiane, dobrze utrzymane, nie tak aby w pośrodku lata, w kałużach błota grząść można. Co do drugiego: nie dozwalać, aby się we wsi zakorzeniała zemsta, nienawiść — ale gdzie można i jak można, żyjących w zagniewaniu godzić i jednać!

Pamiętaj że tobie sława i dobre imię wioski poniekąd pod straż jest oddana i jak to mówią ludzie: Jaki wójt taka i gromada!

Jesteś rzemieślnikiem?


Nie skarż się, że rzemiosło źle idzie, bo to ty koło niego źle pracujesz! Bądź rzetelnym, nie trwoń grosza, ale użyj go na zakupienie materiału na zapas.
Ludzie skarżą się, przeklinają, narzekają, a ty bez roboty i zarobku zostając, w nadziei, że lepiej będzie, siedzisz i pijesz w karczmie, pokąd zdrowia i majątku i duszy twojej nie przepijesz!

Jesteś kupcem?


Kontentuj się uczciwym zyskiem, a bądź rzetelny. Przedajesz zboże zdrowe — nie mieszaj pośladu; siano słodkie — nie dodawaj stęchłego; nie rozpuszczaj mleka wodą; nie podsypuj jagód kwaśnych pod słodkie... Miej sprawiedliwą miarę i wagę i domierz i doważ, bo inaczej jesteś obowiązany na sumieniu takie oszukaństwa wynagrodzić, jeśli nie możesz osobie pokrzywdzonej, to całej gminie, albo ubogim!

Źródło: Nauki i rady dla wszystkich, K. Antoniewicz, Kraków 1870.

Źródło: Gazeta Olsztyńska

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB