Archeolodzy przekopią pola Grunwaldu2014-05-12 14:04:53 (ost. akt: 2014-05-12 14:13:52)

We wrześniu mają być przekopane Pola Grunwaldu. Archeolodzy będą chcieli odnaleźć to, co jeszcze pozostało w ziemi po największej bitwie średniowiecza.

Archeolodzy przekopią pola GrunwalduFot. Aleksander Bartnikowski

Pola Grunwaldu to miejsce jednej z największych, średniowiecznych bitew. 15 lipca 1410 roku zmierzyły się tu połączone wojska polsko-litewsko-rusko-tatarskie z wojskami krzyżackimi wspomaganymi przez rycerzy zachodnioeuropejskich. 
Już we wrześniu miejsce to zostanie sprawdzone za pomocą nowoczesnego sprzętu.
Naukowcy liczą, że sprawdzając niezbadane wcześniej miejsca uda się rozwikłać zagadkę głośnej bitwy średniowiecza. "Prześwietlonych" zostanie kilkadziesiąt hektarów ziemi.


Pierwsze badania archeologiczne na polach Grunwaldu odbyły się w 1911 roku. Poszukiwano wówczas masowego grobu w kościele w Stębarku. Według kronikarza Jana Długosza po bitwie miano tam pochować znaczniejszych polskich, jak i krzyżackich rycerzy. Niestety, nic nie odnaleziono. 
Badania na szeroką skalę rozpoczęto w 1958 roku. Przeszukiwano wówczas obszar między wsiami Stębark, Grunwald i Łodwigowo. W kaplicy pobitewnej odkryto masowy grób z 30 poległymi. Były to szkielety mężczyzn w wieku od 25 do 50 lat. Wiele z nich miało ślady po urazach zadanych ostrymi narzędziami.

woj

Źródło: Gazeta Olsztyńska

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Zastęp Rycerski z CHełmna #1395051 | 89.231.*.* 13 maj 2014 21:19

    na pierwszym planie nasza bombarda - replika z XV w. ... Ku Chwale Zakonu !!!

    ! - + odpowiedz na ten komentarz