Pierwsza transakcja naftowa na świecie

2014-04-28 10:08:40 (ost. akt: 2014-04-30 14:32:43)

Ropa znana była od tysięcy lat, jednak to Polak, Ignacy Łukasiewicz dokonał pierwszej destylacji naftowej na świecie. Dzięki niemu, ponad 160 lat temu, po raz pierwszy zoperowano pacjenta przy świetle lamp naftowych.

Pierwsza transakcja naftowa na świecie

Fot. sxc.hu

Ropę naftową znano już w czasach starożytnych. Surowiec ten użytkowali Persowie, Egipcjanie, Grecy i Rzymianie. Znała go również średniowieczna Europa i pisał o niej nasz dziejopisarz Długosz. Co prawda w wielu miejscowościach Podkarpacia chłopi, kopiąc różnej głębokości doły, zbierali ją, a następnie użytkowali jako maź do wozów oraz lek na różne choroby zwierząt, jednak gospodarczo nie miała ona większego znaczenia.

Aż do XIX wieku nie widziano w niej jednego z największych bogactw ludzkości, gdyż wszystkie, podejmowane przed tym czasem próby destylowania ropy były bardzo prymitywne… Nadeszła jednak jesień 1852 roku. Ignacy Łukasiewicz pracował wówczas w lwowskiej aptece, której właścicielem był Mikolasch. Jednym ze współpracowników apteki był natomiast Jan Zeh. Jak to w życiu bywa, wielkie odkrycia są dziełem przypadku.

Otóż, analizując przyniesiony przez niejakiego Schreinera płyn w aptece, Łukasiewicz myślał tylko o tanim lekarstwie, natomiast jego wspólne badania z Zehem doprowadziły do odkrycia nafty. Za początek światowego przemysłu naftowego przyjmuje się dzień 31 lipca 1853 roku. Wówczas, przy świetle lamp naftowych chirurg Zaorski zoperował pacjenta ratując mu życie, a szpital lwowski kupując od spółki Mikolasch-Łukasiewicz-Zeh pół tony nafty dokonał pierwszej transakcji naftowej na świecie.

W niedługim czasie po odkryciu, Łukasiewicz razem z Zehem zgłosili wynalazek w Austriackim Urzędzie Patentowym w Wiedniu. Dokument z datą 2 grudnia 1853 roku wyjaśnia, iż wynalazek, to znaczy ropa naftowa, na drodze chemicznej oczyszczona, nadaje się do bezpośredniego użycia do celów technicznych.

woj

Źródło: Gazeta Olsztyńska

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB