Najcenniejszy krok do bycia samodzielnym

2014-04-09 10:54:45 (ost. akt: 2014-04-09 10:59:09)Przedszkole to pierwszy i najważniejszy etap rozwoju człowieka. Dlaczego? Właśnie to miejsce daje podwaliny do wejścia w samodzielne życie.


Najcenniejszy krok do bycia samodzielnym

Fot. sxc.hu

Moment, kiedy dziecko idzie do przedszkola nie jest łatwy zarówno dla malucha, jak i jego rodziców. Po raz pierwszy zostaje odłączone od opiekunów na dłuższy czas i musi sobie z tym poradzić. Dla dziecka to jednak szansa na poznanie zasad funkcjonujących w grupie rówieśników. Kilkulatek uczy się respektowania zasad oraz umów. 
Z kolei rodzice lub opiekunowie muszą zaufać nauczycielkom, którym zostaje powierzona opieka nad maluchem. Muszą wiedzieć o tym, że dziecko doskonale wyczuwa ich emocje i lęki. Strach i niepokój rodziców udziela się maluchom, stąd łzy i rozpacz w chwili rozstania. Edukacja przez zabawę To w przedszkolu dziecko odkrywa świat. Rozwija swoje zdolności, poznaje otoczenie i uczy się samodzielności. Dzieci chodzące do przedszkola z reguły rozwijają się lepiej i szybciej niż ich rówieśnicy, którzy tego nie dostąpili. Mają możliwość wspólnych zabaw i nawiązują pierwsze przyjaźnie. 
W przedszkolu edukacja odbywa się poprzez zabawę. Dla maluchów to nie tylko forma spędzania wolnego czasu, ale świat, którego nierzadko dorośli nie rozumieją. Nie dostrzegają jego wyjątkowego znaczenia w zabieganej rzeczywistości. To dlatego opiekę nad dzieckiem warto powierzyć dobrej placówce. Trzylatek, który rozpocznie przygodę życia w przedszkolu jest przecież bardzo wrażliwą istotą. Stąd potrzebna jest atmosfera pełna pogody i radości. Poczucie bezpieczeństwa Ważnym zadaniem dla wychowawcy jest pomoc w przystosowaniu dziecka do nowego otoczenia. Nie jest to łatwe, bo w tym wieku maluch jest jeszcze egocentryczny i całą uwagę kieruje na siebie. Brak umiejętności samoobsługowych sprawia, że jest uzależniony od pomocy dorosłych i łatwo traci poczucie bezpieczeństwa. Dlatego tak ważna jest należyta obserwacja dziecka, aby odpowiedzieć na jego aktualne potrzeby. Trzylatek chętnie podporządkowuje się wychowawcy stawiającemu polecenia w sposób łagodny ale stanowczy, bez okazywania zdenerwowania, które szybko udziela się dziecku.Czytanie i rysowanieDużym impulsem dla rozwoju trzylatka jest czytanie mu książek. Buduje ono przede wszystkim więź między dorosłym, a dzieckiem oraz stymuluje rozwój mózgu malucha. Dodatkowo rozwija wyobraźnię i rozbudowuje słownictwo. 
Ważne jest również rysowanie. Dla dorosłego "dzieło" kilkulatka to tylko bazgroły, jednak dla dziecka to odzwierciedlenie świata, który je otacza. To nie tylko zabawa. W ten sposób dziecko poznaje kolory, kształty i ćwiczy dłoń. Rysowanie jest istotne dla wyrażenia swoich uczuć, krótko mówiąc, sytuacji w jakiej znajduje się jego psychika. Dorośli, a wychowanie trzylatka:• należy okazywać dziecku radość, gdy upora się z prostymi zadaniami;

• należy kształtować w dziecku poczucie odpowiedzialności;

• zachęcać go do radzenia sobie w sytuacjach, jakie go spotykają;

• należy zadbać o to, aby maluch respektował zasady dobrego zachowania w domu, jak i w przedszkolu;

• należy rozwijać u dziecka skłonność do tego, aby kończyło powierzone mu zadania;

• należy pozwolić dziecku na to, aby niezdarnie, ale samodzielnie uporało się z powierzonymi mu zadaniami. 


woj

Źródło: Gazeta Olsztyńska

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB