Królowa Luiza odkryła swoje tajemnice

2014-04-04 09:55:01 (ost. akt: 2014-04-04 09:55:02)

Na terenie dawnej kopalni „Królowa Luiza" w Zabrzu doszło do niezwykłego znaleziska...

Królowa Luiza odkryła swoje tajemnice
Odkryto teczki z dokumentami, plany i rysunki techniczne, a także korespondencję mającą nawet ponad sto lat. Wiekowe dokumenty spoczywały przez lata w nieużytkowanym budynku dawnej stacji ratowniczej kopalni.

Spora część znaleziska to akta Królewskiej Inspekcji Górniczej z Zabrza dotyczące działalności kopalni „Królowa Luiza". To między innymi mapy i plany terenów kopalni, plany infrastruktury kopalnianej oraz plany połączeń z Niemiecką Koleją Państwową. Dokumenty odtwarzają archiwalny obraz nie tylko kopalni, ale i miasta, które dziś zmieniło swój wizerunek.

Wiele dokumentów ma dobrze zachowane pieczęcie i znaki firmowe. Prawdziwa gratka dla znawców architektury to korespondencja dyrekcji Pruskiej Górniczej i Hutniczej Spółki Akcyjnej w Zabrzu, do której należała kopalnia, z biurem projektowym znanych architektów doby modernizmu Fritza Schuppa i Martina Kremmera. To oni byli uczniami słynnych Zillmanów, twórców min. Nikiszowca i Giszowca (dziś dzielnice Katowic).

Uwagę historyków powinna przykuć także korespondencja pomiędzy hrabią von Ballestrem, a polskim Głównym Urzędem Likwidacyjnym w sprawie konfliktów związanych z przejęciem jego majątku przez Rzeczpospolitą Polską po podziale Górnego Śląska. Muzealnicy odnaleźli również niezwykle cenne dokumenty związane z dziejami kopalni.

Źródło: Kopalnia Guido


Źródło: Gazeta Olsztyńska

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB