Jeden mały krok robota, wielkim krokiem dla ludzkości

2014-03-28 10:23:55 (ost. akt: 2014-03-28 10:26:06)

Robonaut 2 jest zręcznym, humanoidalnym tworem zaprojektowanym w NASA Johnson Space Center w Houston w Teksasie. Od lutego 2011 roku znajduje się na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Jego misją jest pomoc w odkrywaniu kosmosu.

Jeden mały krok robota, wielkim krokiem dla ludzkości

Fot. NASA/WikipediaMoże pracować ramię w ramię z ludźmi i zastępować ich w wykonywaniu mniej skomplikowanych czynności na stacji orbitalnej. Na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej znalazł się dzięki promowi kosmicznemu Discovery w ramach misji STS — 133.

Jest to pierwszy humanoidalny robot, jaki znalazł się w przestrzeni kosmicznej. Nad robotem pracowało NASA i General Motors oraz inżynierowie Oceaneering Space Systems. Celem naukowców jest przyspieszenie rozwoju nowej generacji robotów, aby następnie wykorzystywać je w przemyśle motoryzacyjnym i lotniczym.


Robonaut 2 jest w stanie posługiwać się szeroką gamą narzędzi i interfejsów. Porusza się cztery razy szybciej od swojego poprzednika — Robonauta 1. Jest od niego bardziej zwarty i sprawny. Ma wbudowane kamery wysokiej rozdzielczości oraz systemy podczerwieni. Możliwości R2 pozwalają korzystać z tych samych narzędzi, które obecnie używają astronauci.

Jedną z zalet robota jest to, że ten humanoidalny twór może przejąć proste, powtarzające się czynności od astronauty.

woj

Źródło: Gazeta Olsztyńska

Tagi:

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB