Doskonała pamięć? Nie tylko dla geniuszy

2014-02-13 15:23:29 (ost. akt: 2014-02-13 15:24:07)

Jak łatwo i szybko się uczyć, przygotować do egzaminów, lepiej zrozumieć czytany tekst, polepszyć pamięć? Są sposoby, które pomogą łatwiej i szybciej przyswoić wiedzę.

Doskonała pamięć? Nie tylko dla geniuszy

Autor zdjęcia: Fotolia

Przede wszystkim należy skończyć z tradycyjnym ,,wkuwaniem na pamięć’’, które daje słabe i krótkotrwałe efekty. Aby łatwiej zapamiętać czytany tekst warto postarać się zaangażować wszystkie zmysły. Wyobraź sobie akcję, obraz, dźwięk określający dane słowo. Zobacz każde hasło w formie ruchomego obrazu z zapachami, ruchem. Najważniejszymi zasadami pamięci jest wyobraźnia i kojarzenie. Im bardziej pobudzone, tym większa zdolność do nauki. Jednym z najlepszych sposobów zapamiętywania czegoś, to ujęcie tego w formie obrazu i skojarzenie z czymś, co jest dobrze ugruntowane w pamięci. Do wyobraźni warto dołączyć jeszcze metodę łańcuchowych skojarzeń. Dzięki takiemu połączeniu zapamiętanie nawet kilkudziesięciu słówek z angielskiego jest dziecinnie proste.

Umiejętność robienia notatek
Notatki pobudzają i odświeżają pamięć, dzięki nim nie trzeba po raz kolejny kartkować grubych książek. Robiąc notatki nie przepisuj wszystkiego, co wyczytasz w książce czy usłyszysz na wykładzie. Aby notatki były naprawdę pomocne w szybkiej nauce, trzeba pobudzić mózg do twórczego działania. Należy zapisywać tylko słowa-klucze. Od nich spontanicznie mogą odchodzić wielokierunkowe rozgałęzienia, które należy wzbogacać o kolory i własne szyfry.

Jak szybciej czytać ze zrozumieniem
Są trzy najpopularniejsze tzw. spowalniacze czytania: szybkie zapoznawanie z tekstem utrudniają min. skoki wzroku. Wodząc oczami po tekście, wzrok samoistnie przeskakuje od wyrazu do wyrazu. Niezbyt dobrym sposobem jest też czytanie na głos oraz wracanie do przeczytanego już akapitu z powodu niezrozumienia tekstu.
Aby łatwiej i szybciej przebrnąć przez długi tekst warto nauczyć się wyławiać z niego tylko najważniejsze informacje. Pomoże w tym najpierw pobieżne przejrzenie materiału. Przed czytaniem postaw sobie pytania, na które chcesz znaleźć odpowiedź. W ten sposób sprawniej uporasz się z lekturą. Kieruj się zasadą od całości do szczegółu. Płynne czytanie w regularnym rytmie sprawia, że szybciej i łatwiej przyswoisz sobie treść.

Liczy się jakość, nie ilość nauki
W codziennym życiu nie wykorzystujemy wszystkich swoich potencjalnych możliwości umysłowych. W wysokiego procentu swoich możliwości wykorzystujemy tylko niewielką ich cząstkę. Przeszkadza nam w tym wiele czynników. Przede wszystkim stres i pośpiech. Ograniczają one nasze prawdziwe możliwości. Warto zastosować kilka technik uczenia się, dzięki którym będziemy mogli nauczyć się więcej w krótszym czasie. Nigdy nie wkuwaj na pamięć — efekty są mizerne i krótkotrwałe. Każdy materiał, którego musisz się nauczyć, sprowadzaj do ciągu kilku lub kilkunastu słów-kluczy, gdzie każde słowo prezentuje pewną porcję materiału. W ten sposób nauczysz się szybciej i zapamiętasz na dłużej.

Szkolenie poprawi pamięć

W pracy nad lepszą pamięcią można też wybrać się na kursy i szkolenia, na których można nauczyć się szybkiego czytania, wypracować zdolności szybkiego zapamiętywania czy zapanować nad swoją koncentracją. Choć niektórym może się to wydawać mało prawdopodobne, wystarczy kilkanaście godzin szkoleń, by znacznie poprawić pamięć. Dzięki nim osoby, które mają problem ze słówkami, zaczynają z pasją uczyć się języków obcych, a ci, którzy nie pamiętali nawet własnego numeru telefonu, są w stanie odtworzyć zawartość książki telefonicznej w swojej komórce.
abc

Źródło: Gazeta Olsztyńska

Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Kowalewski #2176614 | 79.185.*.* 7 lut 2017 14:14

    Poczytajcie sobie o rozwiązaniach niekonwencjonalnych, jak hipnoza do nauki czy afirmacje do nauki, bo można niesamowicie przyśpieszyć ten proces, szybciej rozumieć i kojarzyć, ułatwić zapamiętywanie.

    ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. pp #1469493 | 5.184.*.* 25 sie 2014 18:56

    cha cha

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz