Studiuj, praktykuj, buduj karierę

2014-02-13 15:18:22 (ost. akt: 2014-02-13 15:20:48)

Dyplom magistra czy inżyniera cieszy najczęściej do momentu pierwszego kontaktu z pracodawcą. Okazuje się, że dla niego wyższe wykształcenie to nic wyjątkowego, bardziej interesuje go doświadczenie i dodatkowe umiejętności. Możesz je zdobyć w trakcie studiów — wystarczy zadbać o praktyki w firmie, która działa w interesującej cię branży.

Studiuj, praktykuj, buduj karierę

Autor zdjęcia: Fotolia

Wielu studentów sądzi, że na praktyki trudno się dostać. Ale też u wielu na myśleniu się kończy. Tymczasem dobrze jest przejść się po firmach działających w branży i po prostu zapytać, czy nie potrzebują praktykantów. Wiele firm nie ogłasza publicznie, że poszukuje kogoś na praktyki, ale chętnie takie osoby przyjmuje.

Sprawdź, czy dobrze wybrałeś zawód
Praktyki są świetnym sposobem niemal na każdym kierunku studiów. Studenci mogą nie tylko zdobyć nowe doświadczenia i zobaczyć, jak pracuje się w branży, ale też porównać z rzeczywistością swoje oczekiwania odnośnie wybranego zawodu. Wiele uczelni wprowadza programy praktyk zawodowych, jako stały element oferty edukacyjnej. Powstają tzw. biura karier, których celem jest pomoc studentom i absolwentom w wyborze stażu czy znalezieniu pierwszej pracy. Praktyki przynoszą też wielkie korzyści samym firmom, gdyż młodzi ludzie wnoszą nowe pomysły i kreatywność.

Tajniki zawodu poznane u najlepszych

Praktyki zawodowe szczególnie przydadzą się studentom kierunków ścisłych: przyszłym inżynierom, geodetom, lekarzom weterynarii. Kilka tygodni spędzone w wybranej firmie pozwoli w praktyce poznać wiele maszyn, urządzeń i przyrządów, z którymi podczas nauki ma się jedynie sporadyczną styczność. Co więcej, w niektórych firmach technologia jest na taj wysokim poziomie, że program zajęć studenckich za nią nie nadąża. Absolwent, który podczas studiów odbył kilka praktyk i może pochwalić się umiejętnością obsługi takich urządzeń z pewnością będzie pozytywniej odbierany przez przyszłego pracodawcę.

Najpierw praktyka, potem etat
Studenci, którzy zdecydują się na praktyki, muszą się liczyć z okrojonym czasem wolnym. Odbywają się one bowiem w wakacje, podczas przerw między semestrami, czasem też w weekendy. Jest to jednak inwestycja długofalowa, która na pewno w przyszłości się opłaci. Student, który wybierze praktyki lepiej poradzi sobie na rynku pracy niż jego imprezujący koledzy, którzy dopiero po dyplomie zaczną rozglądać się za możliwościami zatrudnienia. Co więcej, w wielu firmach praktyki są pierwszym etapem ścieżki zawodowej. Po przeszkoleniu praktykanta, szczególnie w dość specjalistycznych zadaniach, szkoda jest wypuścić go i pozwolić pójść do konkurencji. Praktykujący student może więc liczyć na zatrudnienie po studiach, bez konieczności poszukiwania pracy czy rejestrowania jako bezrobotny.

Im więcej praktyk, tym lepsze CV
Praktyki studenckie są też doskonałym sposobem na wzbogacenie CV. Jeśli podczas pięciu lat studiowania odbędziemy kilka praktyk w różnych firmach, nasz życiorys będzie bogatszy niż gdybyśmy mieli wpisać jedynie nazwę ukończonej uczelni i kierunku studiów. Dla pracodawcy to też wyraźny sygnał, że ma do czynienia z osobą ambitną, która od samego początku postawiła na rozwój i wiedziała, w jakim kierunku chce poprowadzić swoją drogę zawodową.
abc

Źródło: Gazeta Olsztyńska

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB