Maturzysto — nie zostawiaj nauki na ostatnią chwilę

2013-12-27 11:44:43 (ost. akt: 2013-12-27 11:45:49)

Tylko kilka dni dzieli nas od nowego roku. W styczniu na maturzystów czeka jeszcze odrobina przyjemności i rozrywki, czyli studniówki. Jednak później zacznie się nauka, powtarzanie, pisanie prac maturalnych, nadrabianie zaległości i uzupełnianie luk w wiedzy. Choć zostało jeszcze kilka miesięcy, nie warto zostawiać wszystkiego na ostatnią chwilę.

Maturzysto — nie zostawiaj nauki na ostatnią chwilę

Autor zdjęcia: Fotolia

Szkoła nie zawsze jest w stanie dobrze przygotować do matury, co jest efektem zbyt małej ilości godzin lub niewłaściwie przekazywanego materiału.
Idealnie byłoby, gdyby każdy maturzysta już od pierwszego roku nauki w liceum czy technikum przykładał się do niej tak, by przed maturą być do niej odpowiednio przygotowanym. W rzeczywistości jest jednak tak, że uczniowie są na bakier z systematycznością, a w klasie maturalnej zaczyna się panika — jak w krótkim czasie opanować ogromny materiał i nadrobić zaległości.
W klasach maturalnych równolegle ze zdobywaniem nowych wiadomości trwa powtarzanie i usystematyzowanie materiału, który uczniowie poznali w młodszych klasach. Niestety, nie zawsze jest na wszystko czas. Dlatego z roku na rok rozszerza się oferta kursów maturalnych, które pomagają licealistom w przygotowaniu się do egzaminu dojrzałości.

Kurs nie zastąpi nauki własnej

Jednak nie ma co się oszukiwać, samo zapisanie się na kurs w zdaniu matury nie pomoże. Podobnie, jak w przypadku szkół językowych czy korepetycji, kursy pomagają posegregować wiadomości i usystematyzować wiedzę, którą każdy uczeń musi posiadać. Jednym słowem — bez nauki się nie obędzie. Kursy najczęściej odbywają się w formie ćwiczeń, podczas których rozwiązuje się zadania maturalne. Prowadzący zajęcia zwracają uwagę na zagadnienia, które pozwalają zrozumieć dany materiał. Wiele kursów jest przygotowywanych na podstawie arkuszy maturalnych z poprzednich lat. Dzięki temu kursanci wiedzą, jak szczegółowych pytań i jakich zagadnień mogą się spodziewać na egzaminie maturalnym. Tempo pracy jest dostosowane do możliwości uczniów oraz czasu, jaki pozostał do matury. Kursy najczęściej kończą się próbnym egzaminem, dzięki któremu uczniowie wiedzą, w jakim stopniu opanowali materiał i gdzie jeszcze mają luki w wiedzy. Na kursach maturalnych różne są tryby pracy. Niektórzy zapisali się już we wrześniu na kurs, który z niezbyt duża intensywnością, ale systematycznie porządkuje poszczególne partie materiału. Jednak nadal można zapisać się bardziej ekspresowe kursy przyspieszone.

Terminarz maturzysty na najbliższe miesiące:
styczeń — studniówki, ostatnie chwile relaksu przed edukacyjnym maratonem
do 3 lutego — ostatni termin, w którym można zmienić deklarację co do wyboru przedmiotów, poziomu egzaminów czy tematów prezentacji z języka polskiego
do 3 kwietnia — przekazanie ostatecznej bibliografii, która będzie wykorzystana do opracowania tematu na ustny egzamin z języka polskiego
do 5 maja — złożenie planu prezentacji na egzamin ustny z języka polskiego
5-23 maja — maraton pisemnych egzaminów z języka polskiego
12 maja — start ustnych egzaminów maturalnych
2-18 czerwca — dodatkowe terminy egzaminów maturalnych — dla zdających, którzy uzyskają zgodę dyrektora okręgowej komisji egzaminacyjnej
27 czerwca — wyniki matur, przekazanie do szkół przez okręgową komisję egzaminacyjną świadectw dojrzałości

Co ma zrobić ten, kto nie zda?
Oblana matura to jeszcze nie koniec świata. Jak do każdego egzaminu, można do niej podejść po raz kolejny. Maturalna sesja poprawkowa odbędzie się w dniach 25-29 sierpnia 2013 roku. Będzie więc czas nie tylko na uzupełnienie luk w wiedzy, ale też na wakacyjny odpoczynek. Do sesji poprawkowej mogą jednak przystąpić tylko ci pechowi maturzyści, którzy przystąpili do egzaminu maturalnego ze wszystkich obowiązkowych przedmiotów i nie zdali tylko jednego egzaminu pisemnego lub ustnego. Kto oblał więcej, musi po raz kolejny przystąpić do całego egzaminu.

Źródło: Gazeta Olsztyńska

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB