Znasz się na maszynach? Masz szansę na dobrą pracę

2013-12-27 11:23:59 (ost. akt: 2013-12-27 11:41:12)

Gdy uczniowie niezbyt garną się do nauki, rodzice, a czasem też nauczyciele, często wątpliwie motywują ich słowami: jak nie będziesz się uczyć , to będziesz kopać rowy lub nosić worki z piaskiem na budowie. Być może kilkanaście lat temu taka motywacja była słuszna, jednak realnie patrząc na dzisiejszy rynek pracy, kompletnie nie ma racji bytu.

Znasz się na maszynach? Masz szansę na dobrą pracę

Autor zdjęcia: Fotolia

Z roku na rok uczelnie zaczynają coraz bardziej świecić pustkami, a mniej popularne kierunki są zamykane. Nie jest to jedynie kwestia niżu demograficznego, ale też spadku zainteresowania studiami wyższymi. Dziś magister częściej bywa bezrobotny niż osoba po szkole zawodowej lub konkretnym szkoleniu, po którym ma fach w rękach i jest dla pracodawcy atrakcyjnym pracownikiem.

W budowlance pracy nie brakuje
W wielu firmach i zakładach produkcyjnych trwa postępująca technologia produkcji. Pracę wielu osób zastępują maszyny, co jednak nie oznacza, że nie trzeba już zatrudniać ludzi. Poszukiwani są natomiast pracownicy doświadczeni w obsłudze maszyn i urządzeń, którzy będą obsługiwać sprzęt, pilnować jego niezawodnej pracy i reagować w razie jakiejkolwiek awarii. Równie dużym powodzeniem na rynku pracy cieszą się operatorzy i innego sprzętu ciężkiego, wykorzystywanego na budowach. Rynek inwestycji budowlanych ma się bowiem dobrze i na brak pracy w budowlance raczej nie można narzekać. Zawodowe umiejętności z branży budowlanej i ogólnobudowlanej są dziś mile widziane przez pracodawców zarówno w Polsce, jak i za granicą. Jeśli nie mamy pomysłu na życie lub dyplom magistra nie sprawił, że pracodawcy się o nas biją, warto poszukać innej drogi zawodowej.

Kurs lub szkolenie uczą praktyki

Umiejętności zawodowe można zdobyć nie tylko w zawodówkach czy technikach, które w ostatnich latach po długim okresie regresu wracają do łask. Możliwe jest też kształcenie w szkołach policealnych czy ośrodkach kształcenia ustawicznego. Oferują one kursy i szkolenia na naprawdę dobrym poziomie, kładąc nacisk przede wszystkim na umiejętności praktyczne uczestników. Po ukończeniu takich szkoleń uczestnicy otrzymują certyfikaty lub inne dokumenty potwierdzające kwalifikacje i mogą od razu zacząć poszukiwania pracy. Operatorzy koparek czy innych maszyn budowlanych mogą liczyć na porządne pensje, często sporo wyższe nić te, jakie mają etatowi pracownicy po studiach.
abc

Źródło: Gazeta Olsztyńska

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB