Studniówka – wielki bal przed wielkim wkuwaniem

2013-12-03 11:22:34 (ost. akt: 2013-12-03 11:24:42)

Uczniów klas maturalnych już od września prześladuje widmo matury i związanych z nią przygotowań i powtórzeń. Jednak w planie zajęć na kolejne miesiące jest też jeden jasny punkt – studniówka, czyli pierwszy w życiu prawdziwy bal.

Studniówka – wielki bal przed wielkim wkuwaniem

Autor zdjęcia: Fotolia

Dzisiejsze studniówki w niczym nie przypominają imprez, w jakich uczestniczyły nasze mamy czy babcie. Kiedyś bale odbywały się w przystrojonych przez uczniów salach gimnastycznych, a za strój wieczorowy spokojnie mogły służyć białe bluzki i ciemne spódnice czy spodnie. Dla obecnych maturzystów wydaje się nie do pomyślenia. Studniówkowe bale odbywają się w najmodniejszych i czasem też najdroższych balach, a kreacje przygotowane na tę okazję w niczym nie ustępują tym, które zakładamy na sylwestrowe bale.

Poloneza czas ćwiczyć
Choć studniówki dopiero w styczniu, przygotowania do nich już powoli ruszają. Z kwestii bardziej oficjalnych – uczniowie muszą nauczyć się tańczyć poloneza. Nie ma zmiłuj – zatańczyć musi każdy przyszły maturzysta, nawet jeśli nie lubi lub nie umie tańczyć. Dlaczego akurat polonez? Bo jest to reprezentacyjny polski taniec. Przez stulecia otwierał oficjalne bale i inne ważne uroczystości, był jednym z elementów ceremoniału dworskiego. Dziś tańczy się go, aby podkreślić wagę i znaczenie danej uroczystości, nic więc dziwnego, że od dziesięcioleci każda studniówkowa impreza zaczyna się właśnie nim.

Stylizacja za parę setek

Przygotowania do studniówki to jednak nie tylko nauka tańca, ale też wyjątkowa stylizacja wyglądu. Każdy w ten wyjątkowy dzień chce wyglądać zupełnie inaczej niż na co dzień. W przypadku panów problem łatwo rozwiązać – elegancki garnitur, pasujący krawat czy mucha i można spokojnie iść na imprezę. Panie przygotowują się natomiast dużo dłużej – każda chce wyglądać na balu jak prawdziwa księżniczka. Odpowiednio nastawić się muszą też rodzice maturzystów – studniówka może ich kosztować naprawdę sporo. Balowa sukienka, buty, dodatki, makijaż, fryzura przygotowana w profesjonalnym salonie – całościowy koszt to co najmniej kilkaset złotych. Dorzućmy do tego wizyty u kosmetyczki czy w solarium i kwota jeszcze wzrośnie. Wielu maturzystów chce też mieć wielkie wejście, a raczej wjazd i drogę z domu na studniówkę chce pokonać luksusowa limuzyną. To kolejne kilkaset złotych, z którymi rodzice mogą się pożegnać.

Po sylwestrze wybór będzie mniejszy

Aby wszystko poszło zgodnie z planami i marzeniami, studniówkowe przygotowania należy zacząć dużo wcześniej. Najlepiej teraz, gdy sklepy są jeszcze pełne różnego rodzaju kreacji. Za kilka tygodni zacznie się bowiem sylwestrowe szaleństwo i kupowanie kreacji na ostatnią imprezę w roku – w styczniu wiele sklepów może więc świecić pustkami. Zostawianie zakupów na ostatnią chwilę nie jest więc najlepszym pomysłem, jeśli faktycznie chcemy, by studniówka była wydarzeniem wyjątkowym, które zapamięta się na długo.

W dobrym lokalu, w dobrym stylu
Dużo wcześniej trzeba też wybrać lokal na studniówkowe szaleństwo. Maturzyści coraz częściej mają ekstrawaganckie pomysły i zwykła sala w restauracji im nie wystarcza. Wielkim zainteresowaniem cieszą się natomiast modne kluby czy lokale, w których zamknięte imprezy powinno się rezerwować z dużym wyprzedzeniem. Pamiętajmy, że studniówkowe plany mają wszyscy maturzyści w danym mieście – im bliżej balu, tym mniejszy będzie wybór lokalu.

Pamiątkowe zdjęcia zostana na lata
Aby studniówka została w pamięci na lata, przyda się dobry fotograf lub kamerzysta, który uwieczni zarówno oficjalną część imprezy, jak i późniejszą zabawę. Tutaj również panuje zasada, że im szybciej tym lepiej. Profesjonaliści mają zwykle terminarz zapełniony na wiele miesięcy do przodu, a tuż przed balem uda nam się wynająć zapewne tylko pół-amatora, którego usługi nie cieszą się zbyt dużym zainteresowaniem. Zdjęcia czy filmy ze studniówki powinny być niezwykłą pamiątką, dlatego warto zadbać, by robił je fachowiec.

Studniówkowa tradycja

Zwyczaj organizowania balu kończącego szkołę średnią nie jest wyłącznie Polski. W wielu krajach europejskich i nie tylko organizowane są huczne imprezy dla uczniów kończących szkołę. To takie uroczyste i symboliczne uczczenie zakończenia pewnego etapu w życiu i wejścia w dorosłość. Kiedy odbyła się pierwsza polska studniówka? Tego na sto procent nie wiadomo. Uważa się jednak, że w tym samym roku, w którym miał miejsce pierwszy egzamin maturalny (czyli w 1788 roku). Nie wiadomo też, dlaczego bal odbywa się sto dni przed maturą. Można jedynie przypuszczać, że jest to taka okrągła liczba, symbolizująca koniec uczniowskiej wolności. Potem maturzysta powinien zająć się nauką, a nie tańcami czy imprezami.
abc

Źródło: Gazeta Olsztyńska

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB