Studenckie zajęcia pozalekcyjne

2013-10-30 12:52:35 (ost. akt: 2013-10-30 12:53:19)

Studia to nie tylko nauka, staże i myślenie o przyszłej karierze zawodowej. To także czas na zawieranie nowych znajomości czy ciekawe zajęcia dodatkowe, które mogą stać się prawdziwą pasją. Na każdej uczelni można znaleźć sporo takich zajęć — jedne organizowane są przez władze uczelni, a inne są oddolną inicjatywą studentów.

Studenckie zajęcia pozalekcyjne

Autor zdjęcia: Fotolia

Niemal na każdym wydziale możemy znaleźć ciekawe kółka tematyczne, dotyczące konkretnych dziedzin. To doskonała okazja do naukowego rozwoju dla tych studentów, którzy zainteresowani są dalsza karierą naukową. Takie spotkania odbywają się zwykle przy merytorycznym wsparciu któregoś z profesorów czy innych członków kadry dydaktycznej. Studenci prowadza badania naukowe, jeżdżą na konferencje czy ciekawe kursy, wymieniają się doświadczeniami z analogicznymi kołami naukowymi z innych uczelni, piszą pierwsze poważne publikacje naukowe. Takie zajęcia pozwalają na zdobycie dużo szerszej i bardziej rozległej wiedzy niż wykłady czy ćwiczenia prowadzone w ramach zajęć.

Na żaglach lub w siodle
Jednak nie wszyscy studenci są tak żywo zainteresowani swoim kierunkiem studiów, by swój czas wolny poświęcać na rozwijanie się w tej dziedzinie. Mogą oni natomiast wybierać spośród szeregu innych studenckich klubów, stowarzyszeń, organizacji itp. Kto lubi jeździć na konno, może dołączyć do klubu zrzeszającego pasjonatów jeździectwa. Miłośnicy żeglarstwa na pewno odnajdą się w klubie żeglarskim, który organizuje wakacyjne wyjazdy na żagle czy spotkania przy szantach.

Płetwy na nogi, maska na twarz
Jeśli lubisz pływać razem z rybami, możesz zapisać się do klubu płetwonurków. Nie trzeba być doświadczonym w podwodnych wyprawach — wystarczą dobre chęci. W każdym klubie studenckim, bez względu na rodzaj zainteresowania czy hobby, odnajdą się zarówno początkujący adepci danej dziedziny, jak i wytrawni zapaleńcy. Wystarczy chęć przyjścia i rozwijania pasji — na początek to wystarczy. W niektórych klubach czy stowarzyszeniach studenckich nie jest nawet potrzebny sprzęt — można go w razie potrzeby wypożyczać.

Tańczą, śpiewają, polują z obiektywem
Dużym zainteresowaniem wśród studentów z różnych roczników cieszą się zajęcia dodatkowe, wspomagające rozwój artystyczny. Można więc zapisać się do zespołu tanecznego, zarówno tradycyjnego pieśni i tańca, jak i zespołu cheerleaderek, które dopingują uczelnianą drużynę podczas zawodów sportowych. Przy większości uczelni funkcjonują również różnego rodzaju chóry, zespoły muzyczne, orkiestry dęte, niejednokrotnie o wieloletniej historii, w których można rozwijać swoją pasję śpiewania. Popularne są też kluby fotograficzne, których członkowie polują z obiektywem na przyrodę lub równie wdzięczne obiekty.

Można wrócić po latach
Na niektórych uczelniach znajdziemy kluby miłośników sportów samochodowych, lotnictwa, motocykli, którzy spotykają się podczas zjazdów i wspólnie przemierzają Polskę i nie tylko. Kto aktywnie uczestniczy w klubie studenckim, nie musi żegnać się z działalnością po zakończeniu studiów. Wiadomo, że drogi świeżo upieczonych magistrów często się rozchodzą, a praca i obowiązki zawodowe nie pozwalają na aktywne uczestnictwo w spotkaniach czy wyjazdach klubów. Jednak można do nich wrócić zawsze, a byli uczestnicy są traktowani na równi z tymi, którzy w danym klubie aktualne się spotykają.

Zacznij szukać już na pierwszym roku
Ciekawe zajęcia dodatkowe warto wybrać już na pierwszym roku studiów. To świetna forma integracji i nawiązania znajomości poza własna grupą studencką. Nie ma sensu tłumaczyć się brakiem czasu — na żadnym kierunku zajęcia nie trwają codziennie od rana do wieczora. każdy z pewnością może znaleźć dzień czy dwa w tygodniu, w których wieczór ma wolny. Można więc dopasować swój plan zajęć do potrzeb zajęć dodatkowych. A naprawdę warto. po latach z czasów studiów nie będziemy pamiętać wykładów, spora część wiedzy wyparuje z głów, sylwetki profesorów będą coraz bardziej zamglone, a w pamięci na pierwszy plan wysuną się wspomnienia z życia studenckiego.
abc
Tagi:

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB