Olsztyńskie Dni Nauki i Sztuki

2013-10-30 12:43:49 (ost. akt: 2013-10-30 12:47:05)

Wykłady, warsztaty, zwiedzanie laboratoriów i spotkania z niezwykłymi ludźmi — to tylko niektóre z atrakcji, jakie czekały na uczestników Olsztyńskich Dni Nauki i Sztuki połączonych z Europejską Nocą Naukowców.

Olsztyńskie Dni Nauki i Sztuki

Autor zdjęcia: Archiwum

Impreza odbyła się w tym roku po raz jedenasty i, jak pokazują tłumy zwiedzających, na dobre zagościła już w świadomości dużych i małych mieszkańców miasta i okolic. Do 2009 roku były to Olsztyńskie Dni Nauki. W 2009 roku ze struktur Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego wyodrębnił się Wydział Sztuki, dlatego też rozszerzono nazwę wydarzenia, które od tamtej pory nosi nazwę Olsztyńskie Dni Nauki i Sztuki. Była to jednak zmiana tylko i wyłącznie kosmetyczna, bo wydarzenia artystyczne zawsze były obecne podczas Olsztyńskich Dni Nauki.
Idea Olsztyńskich Dni Nauki jest od początku taka sama — pokazać ludziom, że nauka może być ciekawa, że nie musi kojarzyć się z dusznymi salami wykładowymi czy laboratoriami pełnymi probówek, że otaczają nas z każdej strony niezwykłe zjawiska, których nie dostrzegamy lub nie potrafimy ich oglądać we właściwy sposób czy pod odpowiednim kątem. Okazuje się, że nauka może być fascynująca i zaciekawić nawet tych, którym nigdy nie było po drodze do szkoły czy na uniwersytet. Spośród kilkuset atrakcji, wykładów, pokazów, prezentacji czy spotkań z ciekawymi ludźmi każdy mógł znaleźć coś dla siebie. Nie nudzili się ani dorośli, ani dzieci.

Kino w pięciu wymiarach
Dużym zainteresowaniem zwiedzających, zarówno dzieci, jak i dorosłych cieszyły się pokazy kina 5 D. Czegoś takiego jeszcze w Olsztynie nie było i na pewno takiego niezwykłego seansu nie proponuje, póki co, żadne kino. Podczas oglądania filmu stworzonego w technologii 5D widz mógł stać się częścią przedstawianego świata i odczuwać to samo, co bohaterowie pojawiający się na ekranie. Do trójwymiarowego obrazu zdążyliśmy się już przyzwyczaić, ale nowością była przestrzenna, otaczająca widzów muzyka, rozpylana woda, powiew wiatru we włosach, a nawet zapachy powiązane z akcją filmu.

Podróżnicy, dziennikarze, artyści

Tłumy chętnych przyciągały też spotkania ze znanymi osobami: dziennikarzami, podróżnikami i artystami, którzy opowiadali nie tylko o tym, czym zajmują się zawodowo, ale też o swoich pasjach.
Imprezy odbywały się nie tylko w Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie, ale również w placówkach partnerów uczelni, m.in. Muzeum Warmii i Mazur, Olsztyńskim Planetarium i Obserwatorium Astronomicznym, Wojewódzkim Specjalistycznym Szpitalu Dziecięcym w Olsztynie, MutliCentrum. Łącznie we wszystkich imprezach uczestniczyło około 26 tys. osób, w tym 10, 5 tys. skorzystało z atrakcji oferowanych podczas Europejskiej Nocy Naukowców.

Europejska Noc Naukowców
Podczas Olsztyńskich Dni Nauki odbyła się również Europejska Noc Naukowców. W Polsce tylko kilka ośrodków organizowało to wydarzenie: Poznań, Niepołomice, Gliwice, Tarnów, Kraków, Nowy Sącz oraz Olsztyn. Pierwsza Noc Naukowców, zorganizowana przez Komisję Europejską, odbyła się w 2005 roku i utarło się, że odbywa się zawsze w ostatni piątek września, równocześnie we wszystkich krajach Unii Europejskiej.

W tym samym czasie w 300 miastach Europy naukowcy odchodzą od swoich obowiązków, aby bawić się wspólnie z publicznością. Także w tym roku każdy mógł się przekonać, że nauka jest pasjonująca i ciekawa. Podczas nocy naukowców można było zobaczyć naukowców w nietypowych sytuacjach, a publiczność miała okazję na krótki czas przejąć rolę naukowców. To noc pełna atrakcji: pokazów, eksperymentów, prezentacji i warsztatów tematycznych. abc

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB