Multimedialne pomoce naukowe

2013-10-30 12:40:14 (ost. akt: 2013-10-30 12:42:35)

Nowoczesne technologie są z coraz większym powodzeniem wykorzystywane w edukacji. Multimedia wchodzą do szkół, zarówno tradycyjnych, jak i językowych. Można z nich korzystać na różnych etapach edukacji, podczas zajęć lekcyjnych, czy w czasie odrabiania lekcji.

Multimedialne pomoce naukowe

Autor zdjęcia: Fotolia

Pisanie kredą na zielonej tablicy odchodzi do lamusa. Podobnie jak nauczyciele ze stertami niezbyt nowych książek pod pachą. Szkoły idą z duchem czasu i inwestują w nowe technologie, z których korzyści czerpią zarówno nauczyciele, jak i uczniowie. Nowoczesny sprzęt przede wszystkim ułatwia proces nauczania, pozwala na bardziej obrazowe zaprezentowanie poszczególnych zagadnień, co przekłada się na lepsze zapamiętanie ich przez uczniów. To, co zapisane było kredą na tablicy, przepisywaliśmy do zeszytu. Uczyliśmy się do sprawdzianów, a większość zeszytów później lądowała na makulaturze lub na stercie staroci w piwnicy. Dziś możemy robić notatki na nowoczesnych nośnikach, dzięki czemu można do nich wracać nawet przez wiele lat. Nie zniszczą się, nie pożółkną i nie zagubią w stosie papierowych notatek.

Tablice z multimedialnym wsparciem
W niektórych krajach uczniowie już na etapie szkoły podstawowej uczą się pracować z kamerą cyfrową, komputerem i dyktafonem. Taka praca nad filmem jest ciekawym sposobem na poznawanie świata. Uczniowie w Polsce na takie formy nauki pewnie jeszcze długo poczekają, jednak i do naszych szkół powoli wkraczają nowoczesne urządzenia i technologie. Laptopy, tablety, rzutniki cyfrowe, tablice multimedialne są idealnym sposobem, na zmniejszenie różnicy pokoleniowej między uczniami a nauczycielami. Dotarcie do ucznia XXI wieku wymaga bowiem od nauczycieli korzystania z tych samych środków komunikacji. Dlatego także oni muszą się uczyć – przede wszystkim obsługi nowoczesnych urządzeń.

Atrakcyjnym i nowoczesnym gadżetem są tablice elektroniczne, czyli urządzenia interaktywne, połączone z wideoprojektorem i internetem. Zamiast kredy lub flamastrów są natomiast elektroniczne wskaźniki. Tablice są wygodne w użytkowaniu, nie brudzą, pobudzają wyobraźnię uczniów. Dzięki nim codzienna nauka jest atrakcyjna, ciekawa, a dzieci nie nudzą się na
lekcjach.

Sterta książek w kieszeni
Dużym wsparciem dla uczniów są też ebooki. Dzięki temu nie trzeba dźwigać ciężkich książek ani szukać w bibliotece koniecznej do przeczytania lektury. Wystarczy zaopatrzyć się w czytnik ebooków i można czytać książki w dowolnym miejscu, nawet w autobusie czy w kolejce do lekarza. Ebooki sa proste w działaniu, funkcjonalne i praktyczne. Pomieszczą niezliczone ilości książek, co na pewno odciąży zmęczone plecy ucznia.

W planach na najbliższą przyszłość jest też wprowadzenie e-podręczników, czyli książek do nauki w wersji elektronicznej. Na razie trwają prace nad projektem ustawy i wiele jest niewiadomych. jedno jest pewne — gdy e-podręczniki wejdą w życie, na pewno będą nieco tańsze i dużo lżejsze. Skorzystają więc nie tylko dzieci, ale też ich rodzice.

Wirtualna wycieczka po świecie
Multimedia przychodzą też z pomocą podczas nauki niemal wszystkich przedmiotów, a specjalne programy do nauki języków obcych, prowadzą lekcje w formie interaktywnej. Mamy już multimedialne przewodniki, mapy i atlasy, a dzięki nowoczesnym technologiom dzieci mogą robić wycieczki nie tylko palcem po mapie, mogą wybrać się również na wirtualny spacer po dowolnie wybranym mieście, państwie czy rejonie na świecie. Kiedy można wszystko zobaczyć z bliska, nauka dużo szybciej wchodzi do głowy. Wirtualnie można też nauczyć się np. astronomii z ciekawie animowanych map nieba albo rozróżniania gatunków roślin i zwierząt, które można oglądać na doskonałej jakości zdjęciach.

Nowoczesne, ale czy skuteczne?
Choć w szkołach nadal funkcjonują tradycyjne przybory i pomoce naukowe, zapewne za kilka czy kilkanaście lat kompletnie wyjdą z użycia. Podręczniki tradycyjne zastąpią wirtualne, zeszyty do różnych przedmiotów zostaną zastąpione odpowiednimi plikami na laptopach. W dzisiejszych czasach mało kto zagląda do papierowych encyklopedii i słowników, skoro wszystko można znaleźć w wersji online. Edukacja stała się dużo łatwiejsza i dzięki multimediom dostępna dużo szerszej grupie osób.
abc

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB