Prelekcja, bungee, wykład, basen

2013-03-28 15:00:29 (ost. akt: 2014-04-23 09:09:59)

Wielu osobom szkolenia lub konferencje kojarzą się z duszną salą wykładową i nerwowym spoglądaniem na zegarek w oczekiwaniu na przerwę na kawę. Tymczasem wystarczy dobrze dobrane miejsce, by konferencja była udana, a szkolenie skuteczne.

Prelekcja, bungee, wykład, basen
Podczas szkoleń i konferencji istotna jest nie tylko przekazywana przez wykładowców czy prelegentów wiedza teoretyczna. Ważne są też warunki przekazywania tej wiedzy. A im ciekawsze, tym lepiej przyjęte przez uczestników. Dlatego coraz więcej firm, organizując konferencje czy szkolenia odchodzi od sal konferencyjnych w swoich siedzibach. Szkolenie na miejscu na pewno jest tańsze, niekoniecznie jednak tak samo skuteczne.

Poczucie komfortu uczestników szkolenia odgrywa kluczową rolę w przyswajaniu wiedzy. Osoby zrelaksowane łatwiej są w stanie skupić swoją uwagę, a dzięki temu więcej zapamiętać z przeprowadzonych warsztatów. Aby osiągnąć stan odprężenia, otoczenie nie może przypominać o stresujących sytuacjach, z którymi ma się na co dzień do czynienia przy obowiązkach zawodowych. Szkolenia poza miejscem pracy umożliwiają pełne zdystansowanie się od rutynowych zajęć, telefonów czy setek maili.

Najpierw szkolenie, potem relaks

Zaletą kursów przeprowadzanych w ośrodkach wypoczynkowych jest pozytywne nastawienie pracowników, którzy potraktują szkolenie jak okazję do naładowania akumulatorów. Wynajęcie sali konferencyjnej w dobrej klasy hotelu ma też pozytywne aspekty dla firmy - przede wszystkim buduje prestiżowy wizerunek. Jeśli całe przedsięwzięcie miałoby trwać kilka dni, jeden z nich można przeznaczyć na konferencję dla przedstawicieli branży i partnerów handlowych. Często nie docenianym zabiegiem jest połączenie kilku dni szkoleniowych z elementami typowymi dla wyjazdów integracyjnych. Takie zespalające pracowników działania, nie są tylko bonusem pracodawcy dla podwładnych. Szczególnie w dużych przedsiębiorstwach zaowocują m.in. usprawnioną komunikacją między poszczególnymi działami firmy.
Pracodawcy szukający nietuzinkowych rozwiązań mogą zdecydować się na szkolenie pracownicze odbywające się w kopalni soli w Wieliczce, gdzie uczestnicy mają zapewniony catering i dostęp do bezprzewodowego internetu. Natomiast zwolennicy ekstremalnych rozwiązań, do programu szkolenia powinni włączyć czas przeznaczony na jazdę quadami, nurkowanie albo skoki na bungee. Silne emocje na pewno nie pozwolą zapomnieć takiego wyjazdu.

Im lepsze warunki, tym lepiej
Alternatywą dla kosztownych szkoleń wyjazdowych, może być wynajęcie auli lub sali konferencyjnej należącej do firmy szkoleniowej, której zlecono przeprowadzenie kursu. Dobrym wyjściem mogą być też pomieszczenia uniwersyteckie, które są już zazwyczaj przygotowane technicznie do prowadzenia wykładów, a dodatkowo są w stanie pomieścić nawet duże grupy osób. Najtańszym rozwiązaniem dla pracodawcy jest oczywiście szkolenie przeprowadzone na miejscu w siedzibie przedsiębiorstwa. Jeśli jednak odbywa się ono w normalnych godzinach pracy, zaprzątnięci obowiązkami uczestnicy mogą niewiele skorzystać na takim rozwiązaniu. Wiele będzie zależeć od prowadzącego, który będzie miał przed sobą trudniejsze zadanie.Źródło: Gazeta Olsztyńska

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB