Nie przejedź się na niskiej cenie

2013-03-28 14:55:46 (ost. akt: 2014-04-23 09:10:26)

Gdy podejmiemy decyzję o zrobieniu prawa jazdy, pierwszym krokiem jest znalezienie na nie funduszy, a kolejnym — wybranie szkoły nauki jazdy. Zróbmy to z głową, gdyż niewłaściwy wybór może skutkować wieloma nieudanymi podejściami do egzaminu.

Nie przejedź się na niskiej cenie
Przyszli kierowcy przy wyborze szkoły biorą pod uwagę różne kryteria. Dla jednych ważna jest lokalizacja, innych interesuje stan techniczny pojazdów, jeszcze inni patrzą przede wszystkim na cenę. Kurs prawa jazdy i późniejszy egzamin to spory wydatek, a różnice w cenach kursów w poszczególnych szkołach bywają kilkusetzłotowe. Jednakże kryteria ceny mogą okazać się nietrafione. — Trzeba zwracać uwagę przede wszystkim na jakość kształcenia w danej szkole — mówi Mirosław Bartuszek ze Szkoły Nauki Jazdy "Linia". — Liczy się poziom kształcenia, zarówno teoretycznego, jak i praktycznego, a także zdawalność w danej szkole. Im ona wyższa, tym większe szanse na zdobycie prawa jazdy.

Tanio może okazać się drożej
Cena bardzo tanich kursów może okazać się myląca i nie zawierać wielu ukrytych opłat. Już w trakcie kursu może się okazać, że uczestnicy musza dodatkowo zapłacić za materiały szkoleniowe czy egzamin wewnętrzny (teoretyczny i praktyczny). Szkoły z pozoru droższe mają to w cenie wliczone i prowadzą kursanta od początku zajęć aż do egzaminu w ośrodku ruchu drogowego.
Warto też wspomnieć o tym, że szkoły, które oferują podejrzanie tanie kursy, mogą mieć kiepskie zaplecze lokalowe lub samochody w nie najlepszym stanie technicznym.

Ważne, ile osób zdaje z powodzeniem
Kryterium ceny nie jest więc miarodajne, dużo ważniejsze jest sprawdzenie, jak wygląda zdawalność w poszczególnych szkołach. Niektóre szkoły i poszczególni instruktorzy mają zdawalność na poziomie 80-90 procent, a w innych zdaje mniej niż połowa. Te liczby dobrze świadczą o jakości nauczania i poziomie przygotowywania do egzaminu. Zanim wybierzemy konkretną szkołę, warto rozejrzeć się po internetowych forach i poczytać opinie uczestników poszczególnych kursów. Ludzie często wymieniają się opiniami, radami i wrażeniami z nauki. To bardzo dobre źródło informacji, o ile na forum nie udzielają się za bardzo z ukrytą reklamą przedstawiciele konkretnych szkół.


Zanim wybierzesz szkołę nauki jazdy, sprawdź:
— jaką ma bazę lokalową — zajęcia powinny być prowadzone w dużych salach, wyposażonych w stoliki i miejsca siedzące,
— wyposażenie sali — powinny w nim być plansze ze znakami drogowymi i skrzyżowaniami, tablica, telewizor z odtwarzaczem DVD i komputery, na których można prowadzić testy egzaminacyjne,
— czy ma utwardzony plac manewrowy — musi być wyłączony z ruchu pojazdów i dobrze oświetlony, by można było na nim ćwiczyć nawet w godzinach wieczornych,
— czy nauka jazdy odbywa się na takich samych samochodach, na których odbywa się egzamin państwowy,
— kim są instruktorzy nauki jazdy — jakie mają doświadczenie, jakie są o nich opinie. To od dobrego instruktora w dużej mierze zależy sukces na egzaminie,
— co obejmuje cena kursu, czy nie ma ukrytych opłat
— jakie opinie o szkole mają osoby, które uczestniczyły w kursie — najlepiej popytać wśród znajomych i poczytać fora w internecie.

Źródło: Gazeta Olsztyńska

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB