6-latek — przedszkole czy szkoła?

2013-03-28 14:26:39 (ost. akt: 2014-04-18 10:13:33)

W tym roku rodzice po raz ostatni mogą zdecydować, czy ich sześcioletnie dzieci pójdą do pierwszej klasy szkoły podstawowej czy zostaną w przedszkolu. W przyszłym roku wszystkie sześciolatki obowiązkowo będą musiały powędrować do szkolnych ławek. Na razie rodzice jeszcze mają wybór — jak sprawdzić, czy nasza pociecha jest gotowa do rozpoczęcia nauki?

6-latek — przedszkole czy szkoła?
Aby podjąć decyzję o wysłaniu dziecka do szkoły trzeba sprawdzić jego poziom gotowości szkolnej. Najlepiej zasięgnąć opinii i wychowawców przedszkolnych, którzy obserwują dziecko na co dzień i widzą, jakie robi postępy. Można również tę opinię zweryfikować u psychologa z poradni psychologiczno-pedagogicznej. Jednak przede wszystkim trzeba pamiętać, że równie ważne, a nawet ważniejsze niż edukacja przedszkolna jest jest postępowanie rodziców. Umiejętności intelektualne, potrzebne dziecku do nauki w szkole warto trenować na co dzień w domu, najlepiej podczas zabawy.

Od przyszłego roku obowiązek szkolny będą miały wszystkie sześciolatki. Jednak prawdziwym problemem nie jest fakt, że dziecko nie jest do szkoły gotowe, ale że to szkoła nie jest gotowa na dziecko. Budynki i klasy nie są przystosowane do nauczania maluchów, a szkoły są nieprzyjazne i od początku źle się dzieciom kojarzą. Zdarzają się przypadki, że rodzice posyłają swoje sześciolatki do szkoły, po czym po miesiącu czy dwóch od rozpoczęcia roku szkolnego wracają do przedszkola z prośbą, by przyjęto ich dziecko z powrotem.

Jak samodzielnie i szybko sprawdzić gotowość szkolną swojego malucha? Wystarczy wykonać szybki test, złożony z 10 pytań.

1. Czy maluch umie mówić pełnymi zdaniami?
2. Czy potrafi dzielić słowa na sylaby?
3. Czy potrafi w skupieniu obejrzeć pełnometrażową, co najmniej godzinną bajkę?
4. Czy potrafi sam się ubrać?
5. Czy umie odróżniać figury geometryczne (kwadrat, koło, trójkąt)?
6. Czy potrafi współpracować w grupie podczas zabawy lub wykonywania różnych zadań?
7. Czy bez problemu złapie rzuconą do niego piłkę?
8. Czy zna cechy charakterystyczne wszystkich pór roku?
9. Czy umie posługiwać się nożyczkami, wycinać obrazki?
10. Czy maluch potrafi powstrzymać się przez złością w obliczu niepowodzenia?

Jeśli na wszystkie pytania z pełnym przekonaniem odpowiedziałeś twierdząco, możesz bez obaw zapisać dziecko do szkoły. Jeśli jednak pojawiły się też odpowiedzi przeczące, warto zasięgnąć porady specjalistów lub pozwolić dziecku jeszcze przez rok beztrosko bawić się w przedszkolu.

Źródło: Gazeta Olsztyńska

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB