Gimnazjaliści w wirtualnym świecie

2013-03-19 19:45:44 (ost. akt: 2013-03-19 15:27:07)

Ponad 13% polskich gimnazjalistów nadużywa internetu. 90% nastolatków ma konto na co najmniej jednym forum społecznościowym. Zwłaszcza dziewczęta przesiadują na nim po kilka godzin dziennie. Chłopców bardziej pochłaniają gry on-line. Spośród siedmiu krajów, w których przeprowadzono badanie, większy odsetek uzależnionych od sieci nastolatków ma Hiszpania i Rumunia.

Zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu

Zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu

Autor zdjęcia: sxc.hu

Dane mogą być zaniżone, ponieważ oparto się na deklaracjach samych uczniów, a oni uważają, że wszystko jest w porządku, zaznacza współautor opracowania. Szymon Wójcik z Fundacji Dzieci Niczyje unika słowa "uzależnienie", woli mówić o"nadużywaniu" internetu. W jego ocenie, problem zaczyna się, gdy internauta zaniedbuje inne sfery życia: zarywa noce, opuszcza się w szkole, nie ma czasu dla rodziny i przyjaciół "w realu".

Joannę Stelmaszczyk, pedagoga z zespołu szkół numer 55 w Warszawie, niepokoi intensywność, z jaką uczniowie zanurzają się w cyfrowy świat. "Z nosami w smartfonach, ipodach i tabletach siedzą nie tylko na przerwach, ale i na lekcjach. Walczymy z tym, ale tak jest", powiedziała Polskiemu Radiu.

Entuzjaści internetu przypominają, że Mark Zuckerberg, stworzył Facebook jako dwudziestolatek. Swój serwis "Whateverlife.com" Ashley Qualls założyła mając zaledwie 14 lat. Zarobiła na nim 2 miliony dolarów. Sceptycy ze swej strony wskazują na przypadek Seungseoba Lee z Korei Południowej, który zmarł w 2005 roku po 50-godzinnej sesji grania w StarCraft.

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)A.Kołodziejska/ab
Tagi: gimnazjum

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB