Popularne artykuły

Powstał podręcznik do nauki języka migowego

2012-09-18 22:12:22

Powstał pierwszy podręcznik w kraju do nauki polskiego pisma migowego. Alfabet dla niesłyszących "Sign Writing" powstał w latach 70. i jest już jest już powszechnie używany w krajach Europy Zachodniej czy Ameryce Południowej.

Powstał podręcznik do nauki języka migowego

Autor: Beata Szymańska

Wymyśliła go amerykańska tancerka baletowa Valerie Sutton. Polski podręcznik zaadaptował częściowo zapis gestów, który już funkcjonuje na świecie, jednak z uwzględnieniem specyfiki polskiego język migowego - tłumaczy pomysłodawca powstania podręcznika Jakub Józefiak, który na co dzień współpracuje z Polskim Związkiem Głuchych. Układ w podręczniku jest przystępny dla osoby uczącej się.

Najpierw jest wprowadzone słowo w języku polskim, następnie jest obrazek w polskim języku migowym i kolejno pojawia się ikonograficzny zapis "Sign Writingu". Podręcznik został przetestowany w kilku szkołach dla głuchych w Małopolsce. Teraz trwają starania o jego wdrożenie do systemu edukacji w placówkach, gdzie uczy się osoby niesłyszące. Jak mówi Katarzyna Podgórni - surdopedagog w specjalnym ośrodku szkolno-wychowawczym w Krakowie i współautor podręcznika - każdy znak został przedstawiony również w wersji krakowskiej, warszawskiej czy śląskiej. Podręcznik był już przetestowany w krakowskiej placówce i spotkał się dużym entuzjazmem wśród uczniów.

Jak tłumaczy Katarzyna Podgórni, młodym ludziom głuchej łatwiej się uczyć, jeśli mają przedstawione dane słowo wizualnie. Według eksperta, daje to szansę na szerszy rozwój osób niesłyszących, a kultura głuchych bardziej umocni się w społeczeństwie. Jak dodaje Tomasz Zacłon - autor strategii wdrożenia projektu "Sign Writing" w Polsce - powstanie polskiej wersji alfabetu dla niesłyszących pozwala między innymi na tworzenie literatury czy wydawanie czasopism w polskim języku migowym. 3 osoby na tysiąc mają na świecie problemy ze słuchem, w Polsce może to dotyczyć nawet 900 tysięcy osób.

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)/Monika Chrobak/dabr

Komentarze 0 pokaż wszystkie komentarze w serwisie